Loading...
خبر دلگرم کننده در باره مدیریت کامل بیماری گرینینگ مرکبات
11/21/2023 11:25:17 PM

خبر دلگرم کننده در باره مدیریت کامل بیماری گرینینگ مرکبات

دانشمندان سرویس تحقیقات کشاورزی (ARS) امربکا ممکن است یک درمان بالقوه برای بیماری غیرقابل درمان پیدا کرده باشند که صنعت مرکبات آمریکا را از زمان ورود آن به فلوریدا در سال 1998 ویران کرد.

Huanglongbing (HLB) که به عنوان گرینینگ مرکبات نیز شناخته می شود، نوعی بیماری است که درختان مرکبات را به گونه ای آلوده می کند که میوه را بی مصرف می کند و به آرامی درخت را از بین می برد. از سال 2005، HLB در سراسر فلوریدا گسترش یافته است، درختان بی‌شماری و باغ‌های میوه را نابود کرده، تولید مرکبات را تا 75 درصد کاهش داده و هزینه‌های تولید را بیش از دو برابر کرده است. این بیماری اکنون از طریق لوئیزیانا، تگزاس، به سمت غرب و به کالیفرنیا راه یافته است. این بیماری توسط پسیل مرکبات آسیایی (ACP)، یک حشره کوچک مکنده شیره که حامل Candidatus liberibacter asiaticus (CLas)، باکتری عامل HLB است، پخش می شود. پسیل ها با تزریق بزاق مملو از باکتری به درخت هنگام تغذیه، بیماری را منتقل می کنند. پس از آن دیگر امیدی به درخت نیست.

محققان واحد تحقیقات ژنتیک و اصلاح نبات ARS (CIGR) در کالیفرنیا، راهی برای افزایش مقاومت طبیعی درخت در برابر عوامل بیماری‌زا، از جمله HLB، کشف کرده‌اند، بدین صورت که با ترکیب گیرنده‌هایی که می‌توانند عوامل بیماری‌زا را شناسایی کنند، می‌توان پاسخ‌های ایمنی ذاتی گیاه را فعال کردد.

در ابتدا چالش های اصلی عملیاتی کردن این رویکرد، شناسایی ژن‌های مناسب با قابلیت تشخیص HLB، ترکیب کافی ژن ها برای موثر بودن و طراحی مسیری برای ورود آنها به ساختار ژنی درخت بود. یکی از راه های انتقال ژن استفاده از آگروباکترهایی است که از خاک منشأ می گیرند. این باکتری ها نوعی ابزار مهندسی گیاهی هستند که DNA شبیه سازی شده مدنظر شما را که از گیاهان با مقاومت طبیعی به پاتوژن مورد نگرانی گرفته شده است آنها اضافه می کنید و سپس اگروباکتری ها آن قطعه خاص از DNA را به ژنوم گیاه اضافه می کنند."

گام بعدی دریافت DNA  و بارگذاری آن در درختان هدف است.  این کار در آزمایشگاه از طریق کشت بافت انجام می شود. مقداری از گیاه اصلی به قطعات کوچک بریده شده و به طور موقت با آگروباکتری ها مخلوط می شود. سپس تکه های گیاه از آگروباکتری ها پاک دوباره به یک گیاه کامل تبدیل میشوند.»
پسیل آسیایی مرکبات از ساقه مرکبات تغذیه می کند


پیش از این، راه درمانی برای درخت مبتلا وجود نداشت. تنها راه عملی برای مقابله با HLB حذف درختان آسیب دیده از باغات و کنترل شیمیایی پسیل ناقل بیماری HLB و پوشاندن درختان در چادرها بود. در صورت استفاده از نهال های پرورش یافته با ویژگی قابلیت سیستم دفاعی ذاتی نسبت به گرینینگ سود اقتصادی حداقل سه برابر عاید کشاورزان خواهد شد. بدون تردید این فناوری HLB-fighting در چند سال آینده به کار گرفته خواهد شد. در حال حاضر یک سری از ژن هایی که پاسخ‌های دفاعی گیاه را در حضور HLB فعال می‌کنند و می تواند HLB را شناسایی و با آن مبارزه کند شناسایی شده اند. 

خبرنامه

برای کسب اطلاعات از آخرین خدمات و محصولات ایمیل خود را ثبت کنید