Loading...
تشخیص همزمان چندین ویروس گیاهی منتقل شده با یک گونه تریپس
10/8/2023 12:01:26 PM

تشخیص همزمان چندین ویروس گیاهی منتقل شده با یک گونه تریپس

Agdia، Inc با محصول جدید ImmunoComb® خود به کشاورزان کمک میکند تا چندین ویروس های گیاهی با علائم مشایه را که ناقل حشره مشترکی دارند را شناسایی کند. Thrips Spot Viruses ImmunoComb® در واقع سه ImmunoStrips® موجود را در یک قالب آسان برای استفاده گرد هم می آورد. ویروس لکه نکروز Impatiens (INSV)، ویروس نواری تنباکو (TSV) و ویروس پژمردگی لکه‌ ای گوجه‌فرنگی (TSWV) همگی معمولاً توسط تریپس منتقل می‌شوند و می‌توانند علائم مشابه لکه‌ای را در بسیاری از گونه‌های گیاهی ایجاد کنند. چنین شباهت‌هایی نیازمند روش‌های قابل اعتماد و آسان تشخیص جهت تفکیک این سه عامل بیماری است. 

ویروس لکه نکروز Impatiens (INSV، Orthotospovirus) یک ویروس کروی شکل و پوششی است که بیش از 600 گونه گیاهی را آلوده می کند. در حالی که ویروس عمدتاً توسط تریپس گل غربی (WFT) پخش می شود، می تواند به طور موثر از طریق قلمه ها (تکثیر رویشی) نیز پخش شود. علائم ظاهری بیماری ویروسی INSV بر حسب میزبان متفاوت است، اما اغلب شامل لکه های قهوه ای، بنفش یا فرورفته روی برگ ها، لکه های قهوه ای روی ساقه، کلروز، نکروز، رشد کوتاه قدی و لکه های حلقه ای است.

 ویروس streak obacco (TSV, Ilarvirus) دارای دامنه میزبانی وسیعی است که از نزدیک به 200 گونه گیاهی تشکیل شده است که باعث خسارات اقتصادی قابل توجهی در محصولات از داهلی و سایر گیاهان زینتی گرفته تا سبزیجات و محصولات زراعی می شود. در حالی که برخی از گیاهان آلوده بدون علامت هستند، علائم بین میزبان متفاوت است و شامل لکه ها، الگوهای موزاییک، رگه های نکروزه، رشد کوتاهی، نکروز آپیکال و تغییر شکل برگ است. ویروس رگه تنباکو توسط چندین گونه تریپس منتشر می شود، اما می تواند از طریق قلمه های تکثیر و بذر آلوده نیز پخش شود. در حالی که برخی از گیاهان آلوده بدون علامت هستند، علائم بین میزبان متفاوت است و شامل لکه ها، الگوهای موزاییک، رگه های نکروزه، رشد کوتاهی، نکروز آپیکال و تغییر شکل برگ است. ویروس رگه تنباکو توسط چندین گونه تریپس منتشر می شود، اما می تواند از طریق قلمه های تکثیر و بذر آلوده نیز پخش شود.

ویروس پژمردگی خالدار گوجه فرنگی (TSWV) یکی دیگر از اعضای جنس Orthotospovirus است که قادر به آلوده کردن بسیاری از محصولات مختلف با اهمیت اقتصادی است. بر اساس گزارش مرکز بین المللی کشاورزی و علوم زیستی (CABI)، TSWV اکنون در میان 10 ویروس گیاهی مخرب اقتصادی با تلفات جهانی بیش از 1 میلیارد دلار در سال در نظر گرفته می شود. این ویروس توسط چندین گونه مختلف تریپس منتشر می شود. علائم شامل لکه‌ها یا لکه‌های قهوه‌ای کوچک، لکه‌های حلقه‌ای، کلروز، لکه‌های نکروزه و غیره است.

Thrips Spot Viruses ImmunoComb® برای سه بیماری ویروسی INSV، TSV و TSWV به کشاورزان این امکان را می دهد که به راحتی و به طور همزمان هر سه ویروس را در یک نمونه شناسایی کنند. این محصول در کیت های 8 شانه ای متشکل از 3 ImmunoStrips® فروخته می شود و کیت ها شامل کیسه های استخراج پر از بافر هستند که برای انجام آزمایش لازم است. Agdia یک سال گارانتی برای تمام محصولات خریداری شده به همراه سطح بی نظیری از پشتیبانی مشتری ارائه می دهد.

 سیستم شناسایی مزرعه ای همزمان سه عامل بیماریهای ویروسی در گیاه


خبرنامه

برای کسب اطلاعات از آخرین خدمات و محصولات ایمیل خود را ثبت کنید